אודות

נילי ריימונד – מומחית לליווי, ייעוץ וסיוע למשפחות מיוחדות

משפחות המטופלות בילד או בוגר בעל צרכים מיוחדים חוות התמודדות יומיומית לא פשוטה. ההתמודדות אינה רק עם הקשיים האישיים, אלא גם אל מול חברה ומערכות שלטוניות אשר לעיתים אינן קשובות לצרכיהן של המשפחות. תמיכה נפשית מתאימה, קיצור הליכים מול הרשויות, מיצוי זכויות וסיוע בשילובו של הילד או הבוגר בחברה הינם קריטיים ליכולתה של המשפחה לשאת בנטל ולא לקרוס.

כאמא לילד מיוחד (כיום אדם בוגר), אני מונעת מדחף אישי להיאבק למען זכויותיהם של בעלי מוגבלויות לחיות בחברה כשווים בין שווים. מה שהחל במאבק האישי גלש מהר מאד לפסים ציבוריים. מצאתי את עצמי מסייעת למשפחות בעלות סיפור דומה לשלי – וזה הרגיש לי טבעי ונכון. במהלך שלושת העשורים האחרונים, צברתי ניסיון רב בניהול מלכ"רים, בעבודה קהילתית מעצימה, ובניסיון מעשי בעבודה עם קהלים שונים במגזר הפרטי והציבורי. עם השנים, הבנתי שחשוב לי לעלות את המודעות לכך שטיפול וסיוע לילדים בעלי מוגבלויות חייבים לכלול גם את המשפחות. יש לסייע גם לתא המשפחתי, ולנסות להקל על בני המשפחה עד כמה שרק ניתן.

רקע מקצועי

מעבר להכשרה ולניסיון המקצועי הרב שצברתי, החל מהכנסת ה-17 התנדבתי בכנסת כרכזת השדולה למען אנשים עם מוגבלות. בנוסף, שימשתי כיועצת לח"כ אילן גילאון בנושא. בתפקידי זה הייתי שותפה למספר מהלכים הנוגעים לחקיקה ישירה בדבר זכויותיהם של אנשים בעלי צרכים מיוחדים.

ניסיוני האישי והציבורי הרב בתחום הובילו להיכרות מעמיקה עם מערכות הסיוע והרווחה ושאר הרשויות העוסקות בתחום, כמו גם עם בעלי תפקידים מרכזיים האמונים על קבלת ההחלטות בוועדות השונות. בנוסף, רכשתי הבנה מעמיקה של כל הזכויות להן זכאית משפחה המטפלת בילד או באדם בעל צרכים מיוחדים.

הסמכות

תואר שני בניהול מלכ"רים מטעם האוניברסיטה העברית; תואר ראשון כעובדת קהילתית; מגשרת מוסמכת מטעם מכון נאמן בטכניון; מאמנת אישית מוסמכת מטעם מכון כישורים בשיתוף האוניברסיטה העברית; מנחת קבוצות מוסמכת מטעם אוניברסיטת ת"א.

השירותים שלי

כישוריי וניסיוני כעובדת קהילתית, מגשרת ומאמנת, הביאו אותי ב-2010 להחלטה להציע סיוע, ליווי וייעוץ למשפחות או ליחידים בעלי צרכים מיוחדים, הזקוקים לתמיכה בהתמודדותם היומיומית. תחומי הייעוץ והסיוע כוללים:

  • הכוונה וייעוץ בנוגע לבחירת הגורם המטפל ולמציאת דיור חוץ ביתי מתאים שיענה על צרכי בעל הצרכים המיוחדים ומשפחתו
  • ייצוג זכויות אל מול הרשויות השונות והממסד
  • ליווי בתהליכי מיצוי זכויות
  • יצירת אופק אישי, חברתי ותעסוקתי לבעל המוגבלות